ВСЕ, ЩО ТОБІ НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО ЗІБРАНО В ЦІЙ СТАТІ !

«Презумпція авторського права»

Презумпція авторського права означає, що, якщо особа вказала себе автором і відсутні докази авторства за іншою особою, він може вважати себе автором об’єкта авторського права. При цьому реєстрація багатьох об’єктів авторського права не є обов’язковою.

Ось, що головне в цьому питанні.

Особа, яка вважає себе автором об’єкта авторського права має виконати авторський «ритуал»: © Бєлік А.С., 2019. Але при цьому, Закон також вказує, що не потрібно виконувати формальності або спеціальне оформлення для підтвердження свого авторства.

Ось з цим протиріччям, у судів виникнуть проблеми, коли дві сторони заявлять свої вимоги на авторство. Один надасть докази, що він проставив знак авторства, а інший буде стверджувати, що Закон вказує, що формальності не важливі!

Також, хорошей позицією може стати затвердження в суді, що зазначена стороною публікація, як факт оприлюднення твору, не є такою, а є цитуванням його твору, так як немає вказівки на те, що сторона є автором цього твору. Словом, стратегія повинна виходити з фантазії адвоката, а Закон, як завжди, цьому сприяє!

Причому ця норма Закону про Презумпцію авторства, відноситься до всіх об’єктів авторського права і повинна буде застосовуватися за принципом аналогії закону, а не тільки до літературних творів як багато хто може подумати …

 

 

 

«Авторські права як предмет правовідносин»

Об’єкти авторського права, як і будь-який товар, є предметом різних правовідносин. Для них визначено свої різновиди договорів: ліцензія, ліцензійний договір, авторський договір і договори. Договори відчуження об’єктів авторського права при Вашому бажанні можуть бути зареєстровані. Але про це пізніше!

Законодавча нестиковка вбачається в тому, що Закон про авторське право і суміжні права використовує термінологію «авторський договір», але інші нормативні акти її не використовують і просто вказують договір.

Буквоїдство держ.органів, цього не розуміє і я вважаю потрібно користуватися саме Законом, а не Кодексом. Закон можна вважати спеціальною нормою незважаючи на те, що Кодекс має вищу силу закону.

При укладанні договорів часто виникає логічне запитання: «а чим ти можеш підтвердити своє авторство»? Такі питання багатьох ставить в тупик!

Багато об’єктів авторського права не є обов’язковими до реєстрації, а Закон вказує, що авторське право виникає за фактом його створення. Ось тут вам потрібна допомога адвоката, так як просте твердження: «я його створив» не пройде — це твердження буде мати силу до того часу поки, хтось не почне стверджувати зворотнє.

Тому, створювати об’єкти авторського права потрібно юридично грамотно, а саме об’єкт авторського права, повинен мати документальне підтвердження, щоб підтвердити факт його створення! Тоді і захищати його в суді простіше і угода прозоріше!

 

 

 

«Майнові та немайнові авторські права».

Питання просте, але як практика показує не для всіх!

Тому, пояснимо дуже просто:

Майнові права — це ваше право на об’єкт авторського права, яке ви використовуєте для отримання доходу від вашого авторства. Саме майнове право є предметом угоди. Для того, щоб було простіше: уявіть що майнове право — це товар або якийсь предмет.

Запам’ятайте, операція з продажу або передачі в користування (ліцензія) повинна прописуватися дуже детально. Якщо щось не прописав — значить не передав (натяк зрозумілий ?!).

Не майнове право — означає, що ви маєте право ідентифікувати себе як автора об’єкта авторського права, навіть якщо ви його продали іншій особі.

Не майнове право не є об’єктом правовідносин і не може бути передано іншій особі. Картина «Мона Ліза» може належати Васі, але він її автором ніколи не стане, автором на вічно залишиться Леонардо да Вінчі.

При здійсненні угод, обов’язково прописується захист немайнових прав автора і штрафи за недотримання. Будь-яке обмеження робить угоду недійсною!

 

 

 

«Суміжні авторські права»

Мені здається найскладнішим для розуміння, є питання суміжних авторських прав.

Суміжні авторські права — це коли є вже готовий об’єкт авторського права і його автор, а інша особа виконує його в іншій інтерпретації. Наприклад: класичний твір Шекспіра, Скріптоніт виконає на свій манер. Ключовим для розуміння цього питання є саме ВИКОНАННЯ в новому форматі.

Тому об’єктами суміжних авторських прав є: виконання різних творів; фонограми; відеографії і передачі …

Суб’єктами вважаються виконавці об’єктів суміжних прав, але при дотриманні ними прав автора на виконуваний об’єкт. Право у виконавців виникає за фактом виконання та оформляється знаком: ℗ Бєлік А.С., 2019.

Суміжні авторські права також умовно діляться на майнові та немайнові права, але з деякими особливостями властивими суміжному авторству. Отже, суміжні майнові права можуть виступати предметом правовідносин.

 

 

 

«ТМ як об’єкт авторського права»

Перше місце в питанні авторського права займає торгова марка (ТМ).

Хочеш захистити свій бізнес — зареєструй ТМ, так кажуть тобі всі!

Реєстрація ТМ — це просто логічна дія, не більше і не менше! Реєстрація ТМ не говорить про захист бізнесу, це просто одна з безлічі заходів щодо захисту бізнесу.

ТМ — це зображення, що складається з різних комбінацій, не більше і не менше. Зображення, з яким споживач буде вас асоціювати.

ТМ — є об’єктом авторського права, тому може стати предметом правовідносин.

Право на ТМ оскаржується! Це проходить в Апеляційній палаті або суді.

Нещодавно ми провели реєстрацію ТМ в Україні, яка в Китаї зареєстрована за іншою особою — ось так!

Головне, що потрібно розуміти в питанні ТМ це те, що з моменту її створення її потрібно максимально використовувати, впровадити в ринок і зареєструвати. ТМ — це перший інструмент, який використовується для захисту бізнесу в питаннях конкурентного законодавства, авторського права, побудови та капіталізації бренду бізнесу.

Тому, ТМ це початок шляху захисту та ведення бізнесу! Перереєстрацію ТМ ви будете проходити кожні 10 років. Ну, а якщо Ви станете настільки крутим, можете заявити, що ваша ТМ стала загальновідомою.

 

 

 

«Авторське право на відео матеріал і авторські права працівників блогера!»

Закон говорить: весь відеоматеріал, який фіксується на матеріальному носії, сприйняття якого є можливим за допомогою екрану в різних його формах називається — аудіовізуальний твір.

Авторами відеоматеріалу є одночасно 5 осіб (режисер, сценарист, постановник, композитор і оператор) з цього випливає, що автором відеоматеріалу не може бути юридична особа. Одна особа може поєднати в собі кілька авторських функцій.

У цьому питанні хочу акцентувати увагу на тому, що весь відео контент, який створюється великими блогерами в Інстаграм, Ютуб і т.д. за участю працівників цього блогера, без належного юридичного оформлення не буде вважатися його одноосібною власністю блогера. Якщо персонал блогера виконував функцію: режисера, сценариста, постановника, композитора і оператора, то вони цілком законно можуть вважати себе співвласниками відео контенту!

Як ви вже напевно здогадалися, той відео контент який ви створили і вивантажує в соц.мережі, є об’єктом авторського права і ви будете вважатися режисером, сценаристом, постановником, композитором і оператором в одній особі. Фактом створення буде дата публікації оголошення.

Фільми мають більш складну процедуру, так як для прокату і демонстрації потрібно буде зареєструвати фільм, пройти процедури в Держкіно і виконати ряд формальностей.

 

 

 

«Авторське право на комп’ютерну програму».

Важливе в цьому питанні те, що Закон визначає як об’єкт авторського права саме комп’ютерну програму, а не щось інше …

Закон дав поняття терміну комп’ютерна програма — як набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи в будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп’ютером, які приводять його в дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об’єктному кодах).

Тому, я Вам раджу в документах використовувати саме цю термінологію, поєднуючи її з сучасними термінами, які використовують айтішники (мобільний додаток, програмний код і т.д.).

Комп’ютерні програми охороняються як літературні твори і проходять таку ж реєстрацію (при бажанні). Така охорона поширюється на комп’ютерні програми незалежно від способу і форми їх вираження. Все тому, що код програми — це текст, написаний на будь-якій мові програмування. Код програми також називають вихідним кодом або вихідним текстом програми.

Також, важливим моментом в цьому питанні це «узаконення» факту створення об’єкта (комп’ютерної програми). Айтішнику, який вдома вночі написав програмний код, створив додаток або комп’ютерну програму — потрібно подбати про правильне оформлення свого права на неї, щоб можна було її продати. Все тому, що  потрібно пам’ятати про презумпцію авторства — ти є автором до того часу, поки твоє право на авторство не взято під сумнів!

 

 

«Термін дії авторського права!»

Авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті. Після закінчення цього терміну, авторське право переходить в суспільне надбання, тобто усім нам.

Термін дії суміжних авторських прав полягає 50 років з моменту першого виконання.

Майнове авторське право, в т.ч. суміжних авторських прав, може переходити у спадок. Немайнові авторські права не переходять у спадок і охороняються спадкоємцями які прийняли спадщину (майнові авторські права).

 

 

«Авторські права працівника і роботодавця»

Перебуваючи в трудових відносинах, потрібно розуміти, що питання контракту або трудового договору стоїть більш серйозно, якщо ваша робота буде пов’язана із створенням об’єктів авторського права.

Тут починається найцікавіше …

Закон вказує, що немайнові права належать — автору, а майнові — роботодавцю, якщо інше не передбачено договором.

Кодекс говорить, що немайнові права належать працівникові, але деякі з них можуть належати і роботодавцю. Майнові права належать працівникові і роботодавцю спільно, якщо інше не передбачено договором.

Проблема на обличчя, тому всі в кінцевому рахунку зведеться до умов договору. У питаннях авторських прав все завжди зводитися до умов договору. Якщо ти зазначиш в договорі що авторські права належать роботодавцю — так і буде, якщо зазначиш що спільно будете ними володіти, не забудьте відразу визначити частини. Якщо взагалі нічого не зазначиш, почнеться найцікавіше — судовий процес!

Айтішники, дизайнери, фотографи і т.д., ніколи не підписуйте договори без адвоката, якщо хочете регулярно отримувати гонорари за свою працю!

 

«Використання об’єктів авторського права без згоди автора»

Для використання будь-якого об’єкта авторського права потрібна згода автора, яка оформляється певним документом (ліцензія). Але існують випадки, коли можна використовувати об’єкт авторського права без згоди автора, але з обов’язковим зазначенням автора.

Список таких випадків визначено Законом.

Для збереження найбільш цінних екземплярів бібліотекам і архівам, скажімо так: копіювання або відтворення об’єкта авторського права, можна здійснювати без згоди автора.

Без згоди автора, в певних обсягах і умовах, дозволено виконання об’єкта, для навчання.

Цитування — для часткового використання.

Особа, яка правомірно набула комп’ютерну програму має право змінювати, копіювати або декомпілювати її. Головне, що потрібно пам’ятати, це не можна використовувати зміни для отримання прибутку і обмежувати права автора та осіб, яким належать майнові права на програму. Коротше кажучи, ти можеш переробити програму під свої потреби, але використовувати ці зміни для отримання прибутку не можна.

Для власних потреб, в колі сім’ї, також можна використовувати об’єкти авторського права без згоди автора. Але тут головне не потрібно забувати, що ці об’єкти повинні бути раніше опубліковані автором і цими об’єктами не повинні бути: архітектурні форми; програми і репрографічне копіювання.

 

«Продаж авторських прав»!

Будь-який об’єкт авторського права може бути проданий, точніше продаються майнові права на об’єкт. Закон вказує, що відчуженню підлягають виключно майнові права, так як ви вже знаєте, що немайнові права — не можуть бути передані, а отже не можуть бути предметом правовідносин. Тобто укладаючи угоду, Ви повинні в предметі договору вказати саме відчуження майнових прав.

Відчуження майнових авторських прав проходить по Авторському договору на відчуження виключних майнових прав. Нотаріального посвідчення такі договори не вимагають, але ви маєте можливість за своїм бажанням зареєструвати їх.

Договір повинен бути деталізований, так як якщо ви щось не вказали значить не передали іншій особі. Передача об’єкта також оформляється, як і прописується момент настання права власності. Словом, в таких договорах, дрібниці мають істотне значення.

Новий власник майнових права, також може його продати.

 

«Передача об’єкта авторського права в користування»

Об’єкт авторського права (майнові права) може бути тимчасово переданий в користування іншій особі, це дуже схоже на оренду, але не зовсім так, хоч і існує субліцензія.

Передача в користування майнових прав здійснюється на підставі Ліцензії (це спрощений вид договору) або Ліцензійної угоди.

У цьому питанні Закон знову вносить нерозуміння і вказує, що об’єкт передається в користування виключно за Авторським договором, а Кодекс вказує на Ліцензійний договір. Як на мене, правильніше називати Ліцензійною угодою.

Існують наступні основні види ліцензійних договорів:

1.Виняткова ліцензія яка видається тільки одній особі-ліцензіату (особа яка отримує ліцензію) і виключає можливість використання ліцензіаром (автор або власник) об’єкта права інтелектуальної власності. Тобто автор або власник об’єкта не можуть використовувати його, а особа, яка отримала в користування об’єкт, може тимчасово його використовувати. Це більше схоже на тимчасову продаж, так як всі права переходять тимчасово до нового обличчя.

2.Одиночна ліцензія видається лише одному ліцензіату і виключає можливість видачі ліцензіаром іншим особам ліцензій на використання об’єкта права інтелектуальної власності у сфері, що обмежена цією ліцензією, але не виключає можливості використання ліцензіаром цього об’єкта у зазначеній сфері. Тобто автор або власник об’єкта можуть використовувати його разом з особою якій переданий в користування об’єкт. Наприклад, автор книги передає майнові права на книгу одному видавництву і не має право передати майнові права на книгу ще одному видавництву.

3.Невиняткова ліцензія не виключає можливості використання ліцензіаром об’єкта права інтелектуальної власності у сфері, що обмежена цією ліцензією, і видачі ним іншим особам ліцензій на використання цього об’єкта у зазначеній сфері. Тобто власник може використовувати об’єкт і видавати нові ліцензії. Для того, що б було зрозуміліше — це ваша річна підписка на додаток або музику.

Ліцензійний договір має свої суттєві умови (терміни, територія, обсяг прав і т.д.) і для зручності може бути використана типова ліцензія, це дуже зручно при невиключеній ліцензії.

 

Захист авторського права ч.1 «Загальний стан речей»

Закон про авторські права і суміжні права визначає процедуру захисту порушеного авторського права.

Перше на що слід звернути увагу, це список того, що є порушенням авторського права, вид порушення і юрисдикцію.

Друге, це перелік способів захисту, видів предметів суперечок, повноважень суду при винесенні рішення судом і способи забезпечення позовних вимог, які суд може застосувати при розгляді позову. Все це нічого спільного з процесуальним кодексом не має.

Третє, це окремі способи захисту порушеного авторського права в мережі Інтернет, так як визначена процедура досудового врегулювання, яка проходиться виключно з адвокатом (це «адвокатська монополія» про яку мало хто знає).

Починаючи процедуру захисту авторського права потрібно бути дуже уважним, і ретельно готуватися . Суди не люблять розглядати такі спори, так як вони їм не зрозумілі! Не забувайте про головне, підтвердження (доказів) факту створення об’єкта авторського права, якщо ваш об’єкт не підлягає обов’язковій реєстрації.

 

 Захист авторського права ч.2 «Що є порушенням авторського права»

Порушенням авторських права і суміжних прав, що дає право звернутися до суду є:

— порушення особистих немайнових авторських прав;

— піратство у сфері авторського права;

— плагіат;

— ввезення на митну територію України об’єктів авторського права без дозволу власника;

— дії які можуть спричинити подальше порушення авторського права;

— підробка;

— поширення без згоди автора;

— камкордінг, каршейрінг.

Норма, яка визначає список того, що є порушенням авторського права не має вказівки, що список є вичерпним або вказує на можливе існування інших видів порушень, що в свою чергу ви можете використовувати в якості аргументу — не вважатиметься порушенням!

 

Захист авторського права ч.3 «Способи захисту авторського права»

При зверненні до суду з позовом потрібно вибрати правильний спосіб захисту, інакше ваш позов не буде задоволений.

Способами захисту авторського права, а відповідно предметом позову може бути:

— Визнання авторських прав за особою і відновлення порушених прав;

— Заборона на здійснення дій, які порушують авторські права;

— Відшкодування моральної та матеріальної шкоди (з урахуванням упущеної вигоди);

— Зупинити підготовчі дії, які можуть в подальшому порушити авторські права;

— Участь в інспектуванні виробничих приміщень, де виготовляються для реалізації товари, в яких є підозра в порушенні авторських прав;

— Провести публікацію в ЗМІ про порушені авторські права;

— Витребування інформації від осіб, які порушили авторські права, про всі третіх осіб і виробничих об’єктах, де є факти порушення авторського права.

Захист особистих немайнових і майнових прав суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав здійснюється в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.

Далі ми поговоримо про забезпечувальні заходи …

 

Захист авторського права ч.4

«Забезпечення позовних вимог в суперечках про порушення авторського права».

Починаючи судовий процес позбутися про забезпечувальні заходи, для того, щоб рішення суду було максимально ефективним. Для цього, ти можеш вибрати такі способи забезпечення:

До винесення рішення суду по твоєму позовом можна заборонити виготовлення, відтворення, продаж, здавання в майновий найм, прокат, ввезення на митну територію України, транспортування, зберігання або володіння з метою введення в цивільний оборот примірників творів, у тому числі комп’ютерних програм і баз даних , а також записаних виконань, фонограм, відеограм, програм мовлення, щодо яких припускається, що вони є контрафактними, а також засобів обходу технічних засобів захисту.

В рамках кримінального процесу можна заявити про арешт: екземплярів творів, записаних виконань, фонограм, відеограм, програм мовлення, щодо яких припускається, що вони є контрафактними, а також засобом обходу технічних засобів захисту; матеріали та обладнання, призначені для їх виготовлення і відтворення; документи, рахунки та інші предмети, які можуть бути доказом вчинення протиправних дій.

Постанова суду про застосування тимчасового заходу підлягає негайному виконанню органом державної виконавчої служби за участю заявника.

© Бєлік А.С., 2019.